1. odkaz
  2. odkaz
5.6.2007 Perla Slanských vrchov,Najväčší studený gejzír v  Európe, a podobnými prívlastkami by sme mohli pokračovať o tejto unikátnej atrakcií. Na internete sa dá nájsť množstvo podrobných informácií o Herľanskom gejzíre. Nakoniec všetko v skratke sa môžte dočítať aj na miestnej tabuli. Herľany dopadli po privatizácii rovnako zle, ako ostatné rekreačné zariadenia v podhorí Slanských vrchov. Pre verejnosť prakticky tu neexistujú stravovacie a ubytovacie služby. Dva hotely sú mimo prevádzky. Areál v okolí gejzíra je ale vzorne udržiavaný a to zrejme vďaka tomu ,že je tu už dlhé roky učebno výcvikové centrum Technickej univerzity v Košiciach.V jednej z ich budov je síce reštaurácia, ale tá je pre verejnosť prístupná iba ak škola neusporadúva nejakú akciu. Dnes máme smolu, je tu nejaká akcia aj zo zahraničnou účasťou. Na erupciu čakáme už vyše hodiny. Pretože sa vraj nedá presne spoliehať na predpoveď prišli sme skôr. Areál zíva prázdnotou. Okrem nás tu ešte čakajú na erupciu štyria ľudia.  Do "rúry" sa pozrie nejaký ujko a zakričí druhému, ktorý kosí trávnik ,"išče nevidno vodu".Ten od kosačky "šak ja už ju vidzel". O niekoľko minút po tomto dialógu sa z rúry vyvalí spenená voda. Kým stihnem vytiahnuť fotoaparát , voda strieka už do výšky dvoch metrov. Z neďalekej budovy  prichádzajú aj účastníci školenia. Prúd striekajúcej vody sa neustále zvyšuje. Ovanie nás sírovodíkový zápach minerálnej vody. Približný zápach ma aj voda z neďalekej studne kde si môžte vodu nabrať. To divadlo trvá okolo pol hodiny. A končí poslednými výdychmi spenenej vody.
Z ďalší zaujímavostí v blízkosti Herlian spomeniem zaujímavý útvar Rankovské skaly malú vodnú nádrž s nádhernou scenériu Slanských vrchov ,neďaleko Vyšnej Kamenice.


Erupcia .


V tejto budove T.U. je aj reštaurácia.

Budova v pozadí slúžila niekedy ako kúpeľny dom.

Tu si môžte napumpovať minerálnu vodu.

Dalsie fotky......


Krátke video z roku 2000. Ak po pár sekundách sa tu nič neobjaví, kliknite na tento odkaz





Poznámka:
 Herliansky gejzír bol v roku 2016 zrekonštruovaný z finančných prostriedkov envirofondu SR a Technickej univerzity Košice . Výška erupcie gejzíru je po oprave okolo 22m.