3.4.2009 Z Dargovského priesmyku cez  Malý a Veľký Žár do Dargova. Podľa predpovede počasia má byť pekný a na toto obdobie veľmi teplý deň. Ale ráno je ešte pomerne chladno, v noci tu bol slabý mráz.Dargovský pamätník v rannom slnku. Ideme odtiaľto južným smerom po červenej turistickej značke, ktorá stále kopíruje lesnú asfaltovú cestu.

Na protiľahlý svah už dopadajú slnečné lúče.

Asi 3,3 km od Dargovského priesmyku na tomto mieste zanechávame červenú značku a odbočujeme doľava po starej lesnej ceste. (Poznávací znak: ak by ste pokračovali ďalej po asfaltovej ceste asi po 100 metroch od tohto miesta je prvý mostík cez potok od začiatku trasy, leží na pravotočivej zákrute) Pozn. Táto fotka je z 21.3.2010.

Nad Malým Žárom vychádza slnko. Asi po 600 metroch opúšťame starú lesnú cestu a odbočujeme mierne doľava rovno na kopec Malý Žár.

Asi po osemsto metroch po odbočení z červenej značky sme na Malom Žári. Nadmorská výška 732 metrov.
Ak na kopci nájdete túto kótu s číslom 4 tak ste správne trafili

Asi jeden kilometer severovýchodným smerom je vzdialenosť medzi Malým a Veĺkým Žárom. Je to príjemná prechádzka. Ide sa fakticky po mierne zvlnenom  hrebeni, ktorý spája tieto dva kopce.

Úbočie pralesovitého typu.

Je tu ešte mnoho pozostatkov zákopov z vojny.

Pred nami je Veľký Žár.

Ďalší zákop, tesne pod kopcom.

Objavuje sa pred nami nádherný skalný útvar, aký sme tu vôbec nečakali. Je to vrchol Veľkého Žáru. Táto skalná "čiapočka" je obnažená iba z troch strán. Zo severnej strany je to pokryté rastlinným habitom, zvoľna klesajúcim dole. Výška skalnej steny je asi 10 metrov a dľžka základne asi 40 metrov.

Stena zblízka.


Detail skaly.


Vrchol vyzerá takto nenápadne.

Jediný výhľad odtiaľto sa nám ponúka iba severovýchodným smerom na obec Dargov. Máte teraz dve možnosti buď sa vrátiť po ceste po ktorej ste prišli ak máte napr. auto odstavené pri pomníku, alebo pokračovať do Dargova. My ideme ďalej. Schádzame z kopca severovýchodným smerom. Asi po 300 metroch naďabíme na lesnú cestu, ktorá nás spoľahlivo popri Žarskom potoku privedie až do Dargova.

O pár desiatok metrov nižšie sa výhľad viac otvára.

Pri ceste dole ešte nachádzame fliačiky snehu.

Po štyroch kilometroch cesty z vrcholu Veĺkého Žáru sme na konci veľmi peknej doliny, ktorou prechádza tento Žársky potok.
  Z lesa vychádzame okolo chátrajúceho bývalého Pionierskeho tábora.

Obzretie zozadu.

Ďalší pozdrav jari.

Dargov. Gréckokatolícky kostol. Vľavo vzadu Veľký Žár.

Dlžka trasy necelých 13 km.      

 Na mape Google tu......       Na turistickej mape tu......