1. odkaz
  2. odkaz
1.4.2007 Toto som našiel na internete o hrade Parustan : Hrad bol postavený po tatárskom vpáde v 13. storočí , napokon si prečítajte podrobnú históriu hradu na tejto stránke. Zaujímavé čítanie že. Chcem vás dopredu upozorniť, aby ste neboli sklamaní z veľkého očakávania. Na prvý pohľad je tam iba zopár porozhadzovaných kameňov a nejaký ten polorozpadnutý nízky kamenný múr. Ale keď to s každej strany dobré poobzeráte objavíte kde bola veža ,horné a dolné nádvorie s kamennou nepravidelnou hradbou. Pri troche fantázie si predstavíte ako to tu mohlo vyzerať. Z ohľadom na polohu mohlo to naozaj ísť o obranný hrad. Ak si chcete pozrieť zvyšky histórie v našej oblasti odporúčam sa vám tam vybrať, najlepšie teraz na jar, lebo v lete to tam je hodne zarastené a mnohé detaily sú schované v tráve. Ešte jednu zaujímavosť som objavil v súvislosti z Bačkovskou dolinou a Parustanom ,pozrite sa tu. Dozvedel som sa, že táto lesná železnička naozaj bola. Ulicu ,ktorá viedla k nej z hlavnej cesty, Dargovčania nazývali "štacionska dráha". Bola to konská železnica. Slúžila na zvážanie dreva z celej Bačkovskej doliny. Kone vytiahli prázdne vagóniky hore. Naložené drevom už naspäť išli samospádom.  Pozná niekto o nej viac detailov?
 


Obrysy horného a dolného nádvoria.

Časť hradného múru.

 

Detail s maltou.
Ďalšie fotky........ 
Podrobný popis trasu nájdete tu......

26.11.2007
 Dnes mi poslal Peter autor týchto stránok o lesných železniciach v Slanských vrchoch výňatok z českého časopisu "Tulák po drahách", kde je okrem popisu ostatných lesných železničiek krátky popis aj už neexistujúcej železnice Bačkovskou dolinou. Petrovi veľmi pekne ďakujem. Uvádzam celý článok v češtine.

Lesní železnice údolím Bačkovského potoka náležela k těm dříve postaveným, zřejme byla z dnes uvedené čtveřice nejstarší. Měřila okolo 6 kilometrů, s animálnim provozem. Neměla připojení na normálnerozchodnou trať. Zanikla nejpojzdeji za hospodářske kríze na přelomu 20-30 let. Začínala pobliž hájovny umístněné u cesty na kraji lesa severně od obce Dargov. Do lesa vstupovala s planiny ohraničené lesním porostem ze tří stran, o něco východněji než dnešní cesta, která sa na drážní trasu  připojuje levým obloukem asi 250 metrů za hájovnou. Cesta se žlutou turistickou značkou využíva téměř celý další průběh trasy údolím. Za povšimnutí stojí přibližne v polovine ůdolí okolo 100 metrů samostatného tělesa, pozdeji můstek nejasného původu po levé straně, s opěrami z naskládaného kamene a s dřevěnými trámy, jemuž předchází úzká průrva s novodobou betonovou zdí. Náznak tělesa je také u přítoku nad horní hranici rezervace Bačkovská dolina. Následujícím údolím doleva, po jižní straně vrchu s nepatrnou zříceninou hradu Parustan, šplhal velkým stoupáním záverečný úsek lesní železnice a zde take trať končila.       Jaroslav Přibyl.

Naozaj  to tak vyzerá, že lesná železnička v Bačkovskej doline je zo všetkých lesných železníc v Slanskom pohorí najstaršia, podľa zdroja na tomto odkaze  , vznikla už v roku 1890 /s otáznikom/. Podľa všetkého išlo o železnicu ťahanú koňmi.

Zobraziť na mape......