29.7.2008  Je poobede 15.00, veľmi neskoro na nejakú solídnu túru. V lese sa už v takýto čas začína "zošerievať".  Ani sme len netušili, že to bude dnes dosť dobrodružné. Jano chcel preskúmať skaly v okolí Lazov a pozrieť sa na dieru, o ktorej s Petrom vieme už dávnejšie. Bude to s najväčšou pravdepodobnosťou "Vitrova dzira" o ktorej mi niekedy rozprával môj priateľ Tomáš z Dargova.


Po ceste nachádzame len bedle.

Pri chate na Lazoch.

Jano fotografuje kamene neďaleko kóty Pece

S Petrom skúmajú tento zvláštny kameň.

Jano v "pohotovostnej polohe"Prechádzame okolo tohto, asi 80 metrov dlhého kamenného valu.

Sme pri diere. Prvý to skúša Jano.

O chvíľu mizne v podzemí.

Za ním ide Peter.

Odhodláva sa aj Ivan. V "praktických" červených speleologických trenírkach.


Ostávam sám na povrchu. (Choľem dachto z partii muši zostac pri zdravim rozume ) Stmieva sa. Začínam mať čierne myšlienky, keď sa lano na ktorom sa spustili dole prestalo pohybovať, a z podzemia sa na moje volanie nikto neozýva vyše 20minút. 


Odľahlo mi. Po necelej polhodine vylieza ako prvý, zablátený Ivan.

Po ňom Peter.


Nakoniec usmievavý Jano.A tieto prvé exkluzivné zábery nafotil v podzemí 
Peter.
Posledné štyri fotky a komentár - Janko D.:
Na fotkách z dna vidno, že 30 m lano (podľa Petra)
nedosiahlo na dno jaskyne, ale asi 80 cm viselo do poslednej dutiny. Aj fotky dokazujú, že jaskyňa je veľká. A to hnedé staré drevo je asi bývalá ostrva pre výstup zo dna na vyššie rovné poschodie, tak si to tam niekto poukladal, aby tam mohol možno aj prespávať...To drevo je už veľmi spráchnivelé, ale asi dub, a preto stále drží a nedá sa vytiahnuť.


Prvé "interview" s unaveným Jankom, ktorý bol až na samom dne jaskyne.Lúčime sa už za tmy, so skvelými priateľmi a so skvelým dňom.


1.8.2008 Pozn.  Dĺžka použitého lana 30 metrov. Jednoznačne sa jedná zatiaľ o najväčšiu jaskyňu v Slanských vrchoch. Ide o zriedkavý jav v sopečnom pohorí, akým Slanské vrchy sú.


Pokračovanie.........