14.6.2012 Oblík, čo sa týka tvaru je hádam najkrajším kopcom v Slanských vrchoch. Nečudo, že vzbudil pozornosť už u našich predkov. Pán Martin Michálek z Vranova nad Topľou poskytol zaujímavý dokument.


OBLÍK FASCINOVAL AJ ADAMA HLOVÍKA PRED 150 ROKMI.

Prvé číslo Slovenských národných novín, ktoré začal vydávať Ľudovít Štúr vyšlo 1. augusta 1845. V ich literárnej prílohe Orol tatranský vyšiel príspevok viažuci sa práve k Oblíku a ma názov Cesta na Oblík, ktorého autorom je Adam Hlovík. V spomínanom roku 1845 pôsobil Adam Hlovík v Giraltovciach. Na výlet na Oblík sa vybral so svojim bratom Jánom a ďalšími dvoma priateľmi. Sprievodcu im robil hermanovský občan Dzurko. Bol to už niekoľký autorov výlet do tejto oblasti. Okrem Oblíka tu autor spomína aj dedinu Hermanovce (Harmanovce), Obrovu stupaj (olbrimská) Sokolovú a Vraniu skalu a rôzne iné kamenné pozoruhodnosti. Najzaujímavejšie sa mu zdajú znaky na kameňoch, ktoré sú možno písmom starých Slovanov. Sám autor nakoniec vyjadruje niektoré svoje úvahy a názory o týchto zaujímavých skalných miestach. Uvažuje, či to nie sú pozostatky náboženských kultovných miest starých Slovanov z pohanských čias, najmä keď sú v okolí aj ďalšie pozoruhodnosti (uvádza Šimonku a Zamutovské skaly). Uzáver však nerobí, prenecháva tieto záležitosti na definitívne rozriešenie archeológom.

M. Michálek
ZŠ Slovenská Kajňa

VRANOVSKÉ NOVINY 1.august 1995   - výňatok
Tu je teda tá spomínaná príloha Orol Tatranský z roku 1845. 


Zaujímavé čítanie, že ?


Tu je niekoľko obrázkov zo spomínaných miest.


Pohľad na Oblík od Hermanoviec.

Sokolia skala.

Obria stúpaj.


Rajzovaná skala.

Tu nájdete viac obrázkov  Hermanovská dolina  alebo tu   Oblík


Filmové rozprávanie Pavla Dvořáka z cyklu Stopy dávnej minulosti - (komentár z vyššie uvedeného dokumentu číta Ladislav Chudík.)

Výlet na Oblík (1. časť).
Výlet na Oblík (2. časť)
 
  

Zaujímava animácia zo Sokolej skaly


Oblík na turistickej mape tu....


Článok Tajomný Oblík z českého časopisu Skryté skutečnosti z roku 2000