29.8.2010 Füzér. Ak sa "náhodou" ocitnete pri jazere Izra, nenechajte si ujsť príležitosť navštíviť hrad  Füzér v susednom Maďarsku. My sme túto možnosť s priateľom Števom využili (na bicykli) a bol z toho pekný zážitok. Slanské vrchy tu plynule prechádzajú do pohoria Zampléni hegység (Tokajské vrchy).

Hrad Füzér bol postavený za Štefana V. na začiatku šesťdesiatych rokov 13. storočia. Patrí medzi najstaršie pevnosti Maďarska. Je momentálne v čiastočnej rekonštrukcii.  Milovníkov histórie iste zaujme fakt, že sa tam v roku 1612 zopár mesiacov skrývala aj krvilačná grófka Alžbeta Bátoriová, ktorej sa na Füzér podarilo uniknúť z väzenia na Čachtickom hrade.Hrad Füzér je jedno z mnohých opevnení, ktoré tu postavili  pred ochranou proti Turkom.
Jazero Izra. Odtiaľto je na hranicu s Maďarskom 1,6 km a do najbližšej dediny Pusztafalu 3 km po modrej turistickej značke.

Počasie nám zatiaľ nepraje, začína slabo popŕchať.

Števo pri hraničnom prechode Čatorňa (390 m.n.m.)

Už sme v Maďarsku, cesta chvíľu vedie popri hraničných kameňoch.

Dedina Pusztafalu na dohľad.

Miestny kostol v Pusztafalu.

Na konci tohto stúpania odbočujeme doprava.

Čaká nás asi 2 km tiahleho stúpania. Prvýkrat vidíme siluetu hradu Füzér.

Hrad je postavený na zaujímavom kamennom kopci.

Kostol v dedine Füzér

Cesta k hradu.

Nádherný dedinský domček pokrytý slamou.

Sme pri stráženom parkovisku a bufete (za nami) pod hradom.  Vjazd na hrad na bicykloch je zakázaný. S touto alternatívou sme nerátali, nemáme so sebou kľúč na zamknutie bicyklov. Parkovisko je síce strážené, ale neradi by sme išli domov bez bicyklov.

Rešpektujeme zákaz vjazdu a po takejto peknej cestičke tlačíme bicykle po serpentínach na hradný kopec.Máme po radosti. Zákaz vjazdu je tu zrejme aj pre nasledujúce prekážky. Takýchto drevených schodov, striedajúcich sa s kamenným chodníkom je tu viac. A  stále do prudkého kopca.

Števo aj s bicyklom ma predbehol a vyniesol svoj stroj až k hradu. Ja už toho mám dosť. Kašlem aj na bicykel a nechávam ho pri chodníku. Dúfam, že sa ho nikomu nebude chcieť odtiaľto niesť dole.

Pri ceste hore sme nestretli žiadnych návštevníkov, aspoň nemáme neželaných divákov.


Unudená sprievodkyňa neskrýva svoje pobavenie z nás. Určite tu ešte nemala takých magorov, ktorí sa teperia s bicyklami až na hrad.


To sme už na nádvorí hradu.
Ešteže Števo mal so sebou forinty na vstupenky. (500 forintov na osobu)Hrad je stále v rekonštrukcii.

Najviac nás ale zaujal nádherný výhľad na všetky strany. Pod nami je dedina Füzér.


Toto bola zrejme hradná kaplnka.


Vyčasilo sa, je celkom pekný deň, ale na hrade je iba zopár návštevníkov, aj zo Slovenska.


Otvorené ohnisko, nad ktorým je komín.
Jedna z mála miestnosti, ktoré sú už zakryté.

Pec v hradnej kuchyni.

Pokladňa. Predávajú tu aj rôzne suveníry.

"Znáška" bicyklov.

Zdá sa, že o môj bicykel nebol záujem.

Znovu na serpentínach pod hradom.

Posledný pohľad na hrad ležiaci na majestátnom brale.

Vraciame sa tou istou cestou. Pred nami je Pusztafalu. 


Sú tu skromné, ale celkom pekne vyzdobené dedinky.

V diaľke vidíme Trebišov.

Oplotená lesná škôlka. Sadenice duba.


A už sme doma. Prechod Čatorňa. Na turistickej značke čítame toto: Izra 0.20 h, Pod Babiou horou 1 h, Brezina 1.50 h.

Lúčka Bodnár.

Na Izre panuje ticho, pohoda, bufet je otvorený. Zopár rybárov po obvode čaká na svoje úlovky.
Poznámka: K jazeru Izra sa možno dostať po asfaltovej lesnej ceste od odbočky nad Slancom, alebo z Kalše, tu je lesná cesta vo veľmi zlom stave..


Dĺžka  celej trasy  cca 20 km.          

Celá trasa a viac fotiek   Na Google mape tu...   alebo na  Everytrail.com tu...

Hrad Füzér  na turistickej mape tu......    GPX súbor na stiahnutie tu.... (kliknite pravým tlačítkom a dajte uložiť cieľ odkazu)

Preklad textu zo vstupenky na hrad:

Hrad Fuzer – vybudovali pravdepodobne členovia rodu Aba na začiatku 13.storočia. V roku 1235 sa stal už predmetom kráľovského daru. Počas existencie bol najmä kráľovským hradom alebo súčasťou veľkostatkov zemepánov. Strážca kráľovskej koruny Péter Perényi v rokoch 1526 – 1527 tu strážil maďarskú kráľovskú svätú korunu. V máji r. 1676 cisárske vojska hrad „zdemolovali“. Historické bádanie pevnosti boli začaté v roku 1977 Juan Cabellom a István Feldom. Odhaľovanie historického, staviteľského a kultúrneho významu hradu prebieha počas „novodobého“ objavovania a rekonštrukcie od roku 1990 v spolupráci historika Zoltána Simona a staviteľa Pétera Oltaja. V rokoch 1995 – 1997 sa zachraňovala a opravovala hradná kaplnka. Od roku 1996 sa zachraňovali zachovalé hospodárske
časti hradu, začala sa rekonštrukcia severnej a severozápadnej obytnej časti a suterénu(pivničných priestorov). V rámci projektu „Szécsényi terv“ a v spolupráci KVI v rokoch 2000 – 2001 sa opravila vstupná veža a strážna bašta, v roku 2004 – 2005 sa uskutočnila úplná rekonštrukcia západnej časti pivnice pod palácom. V rokoch 2005– 2006 bola nanovo vybudovaná hradná kuchyňa a príslušné miestnosti, aby spĺňala pôvodný účel s pomocou projektu „INTERREG“, v roku 2007 vybudovali rozvod vody s pomocou „Severomaďarskej ... spoločnosti“. V roku 2007 bol správca hradu ocenený medailou Gyulu Forstera za činnosť , ktorú vykonávajú pre zachovanie historických pamiatok. V roku 2008 hradný kopec vo Fuzeri obdržal cenu Maďarského prírodného zázraku. Obnovu hradu a jeho turistické využitie v roku 2010 v rámci projektu „Széchényi Terv“ a na základe jeho vypracovaných plánov, a tiež Zemplínské turistické združenie sa snažia o spoločné uskutočnenie jeho rozvoja – v súlade s predstavovaním „Severných
hradných pozostatkov“ Ďakujeme, že ste svojím príspevkom prispeli k zachovaniu hradu a k jeho rekonštrukčným
prácam, a tiež pre zachovanie prírody v okolí hradného vrchu.

Preklad J.M.