25.9.2011 Dôkazom toho, že turistika v severnej časti Slanských vrchov žije naplno, bolo aj dnešné stretnutie veľkého počtu turistov hlavne z okresu Vranov n.T, ale prišli aj priaznivci turistiky zo Sečoviec a Trebišova. Akciu zorganizoval Klub slovenských turistov OPÁL z Vranova n.T. v spolupráci so združením cestovného ruchu EKOVALALI a obce Cabov. Súčasťou dnešného podujatia je aj otvorenie novej turistickej trasy z Cabova k zrúcaninám hradu Parustan v Bačkovskej doline.

Víta nás podhorská obec Cabov aj touto peknou maľovanou mapou Slanského pohoria pri pohľade z východu. Túto mapu má na "svedomí" združenie Slanské vrchy- východ.
(Kliknutím na obrázok sa vám zobrazí celá mapa)

Pred miestnym úradom v Cabove sa nás zišlo "neúrekom" (Plné dva autobusy turistov z Vranova n. T. )

Chvíľka oficiálnych príhovorov organizátorov. (Hovorí Maťo Balog, predseda KST OPÁl a hlavný organizátor turistického života v okrese Vranov n.T.

Na začiatok trochu pohostenia.


Vyrážame po novootvorenej turistickej trase.


Pred nami je Mazolín 650 m.n.m. vysoký kopec nad obcou Cabov. Počasie na turistiku hádam nemôže byť krajšie ako v tieto jesenné dni. Pokračujeme ďalej dolinou Cabovského potoka.

Vnárame sa do lesa.

Na tomto mieste asi 3.5 km od Cabova, novootvorená zelená trasa odbočuje vľavo a pokračuje cez sedlo Parustan na Parustan do Bačkovskej doliny. My ideme vpravo na Mazolín.
Poznámka: Trasa je zatiaľ vyznačená iba do sedla Parustan, kde je osadený drevený smerovník. Je potrebné ešte doznačiť časť sedlo Parustan - Parustan.

Tu začína pomerne dlhé stúpanie. "Peletón" sa roztrhal. 

Na východnú stranu sa nám otvárajú pekné výhľady. V pozadí je pohorie Vihorlat.


Ďalší výhľad.

Pekná skalná stena.

V tieni sa ide príjemne.


Už je tu vrchol kopca Mazolín.

Mapa pomerne novej turistickej trasy. Začína v Davidove až sem na Mazolín (na mape bod č.5). Má pokračovať po Mazolínskom hrebeni, popod Ščípanú skalu a Salanciho studňu až  do sedla Parustan, kde sa spojí s dnes otvorenou zelenou trasou.
Poznámka: Trasa je zatiaľ vyznačená v úseku Davidov - Mazolín. Je potrebné ešte doznačiť

Obedňajšia siesta na Mazolíne.Kvôli tomuto kameňu sa tu oplatí vyjsť. Táto ozrutná skala stojí iba na pár decimetroch štvorcových. Zázrak, že to ešte nespadlo.

Udrží to modrý "sizyfos" ?

Z Mazolína schádzame po žltej smerom do Davidova.

Krátka zastávka na lúke pod Horbkom, kde je postavený nový prístrešok.

Kuriozita. Prameň pod Horbkom vyviera presne pod stromom.


A tu je ďalšia kuriozita, zhrdzavená plechová tabuľka je do polovice vrastená do stromu. Tu na chvíľu odbočujeme zo žltej do rokliny Zapikan.

Zapikan. Kúzelná roklina sa nachádza západne od obce Davidov. Preteká ňou Komorský potok. Podľa povesti sa tu na prelome 19. a 20. storočia vraj úspešne ukrýval pred žandármi nejaký zbojník. (V miestnom nárečí zapikan znamená zbojník).


Dole vedú udržiavané schodíky a lavička premosťujúca Komorský potok.


Veľký skalný previs nazývaný aj ako Zapikanova chyža.Je tu ohnisko aj lavičky na posedenie.
Máme smolu. Pre dlhotrvajúce sucho potok je uz skoro vyschnutý. Najkrajšie je tu vraj vtedy keď tečie veľa vody, sú tu pekné vodopády a v zime dlhočizné cencúle.

Pozrite si  videoklip na YouTube, ktorý na tomto mieste bol natočený v decembri 2010.Zase sme na žltej.

Za tými kopcami je kameňolom Vechec.

Pohľad na Vranov n. T.

Potok Olšava.

"Aby sa nezabudlo" sympatická tabuľa upozorňujúca "zábudlivcov", aby po sebe nenechávali v prírode smetisko.

Davidov. gréckokatolícky kostol.

Zaujímavá vežička rímskokatolíckeho kostola.

V miestnom pohostinstve nás už čaká ďalšie pohostenie.Poznámka:  Dnes sme mali nádherné počasie, stretli sme veľa príjemných ľudi, ktorí majú radi prírodu. Ďakujeme organizátorom za skvelé urobenú akciu.


Dĺžka  celej trasy  cca 12 km.              

Celá trasa a viac fotiek   Na Google mape tu...  

Zapikan  na turistickej mape tu......    GPX súbor na stiahnutie tu.... (kliknite pravým tlačítkom a dajte uložiť cieľ odkazu)