3.11.2009 Zo Sigordu do Pavloviec. Je to asi posledný pekný deň tejto jesene. S Petrom chceme prejsť cez Slanské vrchy zo Sigordu do Pavloviec. Na túru nám poskytol cenné informácie pán Maťo Balog z Pavloviec, za čo mu veľmi pekne ďakujeme.Vystupujeme z prešovského autobusu v rekreačnej oblasti Sigord.

Ako v iných rekreačných strediskách v Slanských vrchoch, aj tu sa nájdu opustené ubytovacie zariadenia. 
Z hlavnej cesty schádzame na teleso bývalej lesnej železnice z Prešova cez Sigord do Zlatej bane. Peter ma upozorňuje na túto zvláštnu skalu, ktorú miestni volajú "Latinský kameň", kvoli nápisu na ňom. (Vraj to tam vysekali Taliani, ktorí pracovali na výstavbe železničky???) Ďalšie informácie ohľadom prekladu nápisu na tomto kameni nájdete ak kliknete tu......


Stále sme na ceste, kade išla lesná železnica Prešov - Sigord - Zlatá Baňa - Pusté Pole. Bola vybudovaná od 21.júla 1916 do 25. decembra 1917. V roku 1822 sa tam staval vodný žľab na splavovanie dreva (palivového) pre potreby solivaru, úzkokoľajka prevdepodobne iba využila cestu (zárez) po vodnom kanáli. Teraz je táto cesta lemovaná po obidvoch stranách chatkami. Viac podrobnosti o tejto železničke nájdete tu....

Z hlavnej cesty sme odbočili na modrú turistickú značku. Ideme údolím potoka Šťavica, ktorý je významným vodným zdrojom v tejto časti Slanských vrchov.

Táto asfaltová cesta lemovaná nádhernými farbami nás privedie až k chate Fricka

Minerálný prameň Šťavica na ľavej strane cesty.

Neďaleko od prvého prameňa je druhý prameň na pravej strane cesty. Keď zájdete trochu ďalej a prejdete cez lávku ponad potok, na protiľahlom brehu je studnička Sisi. Na informačnej tabuli pri tejto studničke nájdete okrem iného napísané toto: Cisárovná Alžbeta Bavorská Sisi. ......historické záznamy hovoria o roku 1895, keď cisárovná Alžbeta so svojim pompéznym sprievodom pricestovala do Šarišskej stolice, kde navštívila Bardejovské kúpele.Na jej počesť bol pomenovaný liečebný dom Alžbeta  pri ktorom je socha z roku 1903.  Pri tejto návšteve Šariša ju zaujala aj  bohatá história lokality  Slanských vrchov, hlavne ťažba opálu, soli a možno aj tieto pramene......  o tri roky neskôr (10.septembra 1898) sa udiala tragédia , bola zavraždená v Ženeve. Po tejto udalosti a na jej pamiatku bola postavená na tomto mieste kamenná mohyla s názvom studnička Sisi. Na tabuli je po maďarsky napísané : Pamätný háj kráľovnej Alžbety 1898.
Studnička Sisi.


Pokračujeme cez farbami očarujuci les.

Predbieha nás nejaký cyklista.

Chata Fricka. Počasie nám stále praje. Od chaty Fricka už pokračujeme po červenej turistickej značke. (pozor trasa sa dosť odlišuje od mapy)

Javornícka Poľana. V tieni sa ešte drži biela inovať. Stále je mráz. Asi 500 metrov odtiaľto je vrch Krivý Javor s nadmorskou výškou 977 m.n.m. Neodoláme a odbočujeme na chvíľu z trasy. Kopec nie je výrazný žiadne výhľady z neho nie sú. Vraciame sa na poľanu a ďalej pokračujeme už po zelenej značke.

Pod nohami nám praská ľad z takýchto zaujímavých dlhých ľadových kryštalov.


Cestou nachádzame zvláštné  stojace kamene mystického vzhľadu, pomenované niekde ako menhir, alebo mohylky, ktorých je v tejto časti Slanských vrchov naozaj veľa. Niekde sa uvádza že by sa mohlo jednať o staroslovanské či dokonca keltské kultové miesta.


Toto je už  kóta Mohylky.

Už len takéto huby sa nájdu teraz v lese.

Schádzame severnou stranou do doliny. Slnko pomaly už zachádza.

Pekne udržiavaná studnička. Vo vnutri sú aj poháre.

Neďaleko kameňolomu Borovník je takáto pekná kamenná stena.


Pohľad na severné podhorie Slanských vrchov.

... aj s vrtulníkom. Asi majú cvičenie, hučia nad nami počas celej cesty.

Kameňolom Borovnik.

Stĺpovitá odlučnosť.

Pomaly sa stmieva. Blížime sa k Lesnému náučnému chodníku nad Pavlovcami. 

Ešte stihame za šera odfotografovať drevenú plastiku Márie Terézie. Nejaké staršie fotky nájdete aj tu....
Ale kaňon Zárezu stravného potoka, na ktorý sme sa tešili už nestíhame. Niekedy nabudúce.

Do cieľa prichádzame už v tme. Mesiac nad Pavlovcami.


Dĺžka trasy 24 km.         

 Celá trasa a viac fotiek  na mape Google tu......     GPX súbor na stiahnutie tu.... (kliknite pravým tlačítkom a dajte uložiť cieľ odkazu)

Chata Fricka na turistickej mape tu.....