n
6.6.2010 Pekné výhľady sú korením turistiky. Slanské vrchy sú skromné na takéto miesta. A práve Tereš 822 m.n.m. vysoký nevýrazný vrch, ležiaci asi 1km severne od vrchu Bogota je jeden z mála, ak vôbec nie jediný kopec v Slanských vrchoch , ktorý poskytuje nádherný výhľad na západnú a východnú stranu, čiastočne aj na sever. Dnes sme so Števom z Košického Klečenova (ktorý dal tento tip) navštívili aj toto miesto a ešte Vrchný kameň (711) a Kapoveň (704).


Začíname smerom na juh od Dargovského priesmyku po červenej turistickej značke, kade vedie aj táto cyklotrasa.

Asi po 5 km asfaltovej lesnej cesty odbočujeme vpravo na neudržiavanú lesnú cestu, ktorá vedie až pod kopec Tereš..... ( približné miesto odbočenia na turistickej mape tu...)

.... prechádzeme okolo tohto poľovnického posedu.

Po ceste ešte steká takýto potôčik.

Asi po 1,5km po opustení asfaltovej ceste sme na Tereši, kde na nás čakajú takéto nádherné diaľkové výhľady. (fotky nie sú najkvalitnejšie kvoli značnému oparu)

Výhľad na západ. US Steel Košice s pásom tmavého smogu.

Pohľad na Košice.

Čiastočný pohľad na sever. Vpravo na obzore je komunikačný bod Makovica.

Toto je už pohľad na východ. Vzadu je Zemplínska Šírava.

Vzadu je masív Vihorlatu. V strede ten vodorovný svetlejší pás je rozliatá rieka Topľa po katastrofálnych povodniach. (Pršať prestalo pred dvoma dňami)

Na tejto fotke vidno aké obrovské územie zaplavila rieka Ondava po pretrhnutí hrádze juhovýchodne od mesta Trebišov.

Pokračujeme  východným smerom okolo Zvadlivej hory na Vrchný kameňa a kopec Kapoveň.

Ako vajíčka naukladané kamene neďaleko Vrchného kameňa

Števo odpočívá pri obrovskej kamennej guli.

"Rochnisko" pre diviaky.Kameň nám neznámeho pôvodu s nápisom RI 1919.

Ďalšie kamene.

Ešte pohľad na Sečovce.

Kamenný chodník.

O chvíľu sme už konečne na asfaltovej cesteDĺžka  celej trasy  cca 19 km.          

Na Google mape tu...

Tereš  na turistickej mape tu......    GPX súbor na stiahnutie tu.... (kliknite pravým tlačítkom a dajte uložiť cieľ odkazu)Záver : Dnešná túra nás fascinovala nádhernými výhľadmi. Určite sa sem ešte vrátime, keď bude priezračnejší vzduch. Odporúčam navštíviť aspoň Tereš, nebudete ľutovať. Samozrejme treba si vybrať deň z dobrou dohľadnosťou. Túra je vhodná aj pre menej zdatných turistov. Trochu problematické je nájsť miesto odbočenia z asfaltovej cesty. Dá sa zorientovať aj podľa turistickej mapy.