3.4.2009 Z Dargovského priesmyku cez  Malý a Veľký Žiar do Dargova. Podľa predpovede počasia má byť pekný a na toto obdobie veľmi teplý deň. Ale ráno je ešte pomerne chladno, v noci tu bol slabý mráz.Dargovský pamätník v rannom slnku. Ideme odtiaľto južným smerom po červenej turistickej značke, ktorá stále kopíruje lesnú asfaltovú cestu.

Na protiľahlý svah už dopadajú slnečné lúče.

Asi 3,3 km od Dargovského priesmyku na tomto mieste zanechávame červenú značku a odbočujeme doľava po starej lesnej ceste. (Poznávací znak: ak by ste pokračovali ďalej po asfaltovej ceste asi po 100 metroch od tohto miesta je prvý mostík cez potok od začiatku trasy, leží na pravotočivej zákrute) Pozn. Táto fotka je z 21.3.2010.

Nad Malým Žiarom vychádza slnko. Asi po 600 metroch opúšťame starú lesnú cestu a odbočujeme mierne doľava rovno na kopec Malý Žiar.

Asi po osemsto metroch po odbočení z červenej značky sme na Malom Žiari. Nadmorská výška 732 metrov.
Ak na kopci nájdete túto kótu s číslom 4 tak ste správne trafili

Asi jeden kilometer severovýchodným smerom je vzdialenosť medzi Malým a Veĺkým Žiarom. Je to príjemná prechádzka. Ide sa fakticky po mierne zvlnenom  hrebeni, ktorý spája tieto dva kopce.

Úbočie pralesovitého typu.

Je tu ešte mnoho pozostatkov zákopov z vojny.

Pred nami je Veľký Žiar.

Ďalší zákop, tesne pod kopcom.

Objavuje sa pred nami nádherný skalný útvar, aký sme tu vôbec nečakali. Je to vrchol Veľkého Žiaru. Táto skalná "čiapočka" je obnažená iba z troch strán. Zo severnej strany je to pokryté rastlinným habitom, zvoľna klesajúcim dole. Výška skalnej steny je asi 10 metrov a dľžka základne asi 40 metrov.

Stena zblízka.


Detail skaly.


Vrchol vyzerá takto nenápadne.

Jediný výhľad odtiaľto sa nám ponúka iba severovýchodným smerom na obec Dargov. Máte teraz dve možnosti buď sa vrátiť po ceste po ktorej ste prišli ak máte napr. auto odstavené pri pomníku, alebo pokračovať do Dargova. My ideme ďalej. Schádzame z kopca severovýchodným smerom. Asi po 300 metroch naďabíme na lesnú cestu, ktorá nás spoľahlivo popri Žarskom potoku privedie až do Dargova.

O pár desiatok metrov nižšie sa výhľad viac otvára.

Pri ceste dole ešte nachádzame fliačiky snehu.

Po štyroch kilometroch cesty z vrcholu Veĺkého Žiaru sme na konci veľmi peknej doliny, ktorou prechádza tento Žársky potok.
  Z lesa vychádzame okolo chátrajúceho bývalého Pionierskeho tábora.

Obzretie zozadu.

Ďalší pozdrav jari.

Dargov. Gréckokatolícky kostol. Vľavo vzadu Veľký Žiar.

Dlžka trasy necelých 13 km.      

 Na mape Google tu......       Na turistickej mape tu......  
Pojednanie o tom ako sa menil názov týchto dvoch kopcov: Najprv si prečítajte poslednú stať na tejto stránke  

http://www.slanskevrchy.sk/Lokality/Backovska%20dolina/Tomas.html

A teraz pohľad do histórie:

Na historickej mape Prvé vojenské mapovanie z rokov 1763-1787 nie sú ivedené mená týchto kopcov https://mapire.eu/en/map/europe-18century-firstsurvey/...

Druhé vojenské mapovanie z rokov 1806-1869 sú uvádza tieto kopce ako Welyki a Mali Zsar B., ale kopce sú vymenené. https://mapire.eu/en/map/europe-19century-secondsurvey/...

Na mape Tretie vojenské mapovanie z rokov 1869-1887 sú kopce uvedené ako Vk. kamen a Ml. Kamen pritom sú už na správnom mieste aj nadmorská výška približne súhlasí. https://mapire.eu/en/map/thirdsurvey75000/...

Ďalšia mapa z toho istého obdobia, ako predošlá uvádza kopce ako Veliki a Mali kamen.

Aj nemecké a sovietske vojnové mapy z druhej svetovej vojny uvádzaju mená týchto kopcov
ako  Veľky a Malý Kameň
Mapa  S-1952 (1952-1957) používa názvy Veľ. a M. Kameň, ale mapa TM25 (1952-1957) už používa  názov Veľký a Malý Žiar. .
Neskoršia mapa  TM 10 (1957-1971) tiež používa terajší oficiálny názov Veľký a Malý Žiar.

Poznámka: Niektore z týchto máp sa nachádzajú na http://geoportal.gov.sk , https://mapire.eu  alebo na https://www.staremapy.sk/

Zujímavosť: Na Slovensku su ešte dva kopce s názvom Veľký Žiar, a to v okrese Žarnovica a Považská Bystrica.